Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜPAM) İşbirliğiyle

PSİKANALİTİK BAKIŞLAR 17
“Yerleşmek - Kökleşmek”

09 - 10 Aralık 2023
İstanbul

Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi
Albert Long Hall (Güney Kampüsü)

Konuk Konuşmacılar
Bianca LECHEVALIER
Michael GÜNTER
Ülkü GÜRIŞIK

Bilimsel Komite
Nuray TÜRKSOY KARALI (Başkan)
Ayla YAZICI
Meltem TEMİZ
Tijen DEMİRÖRS
Yusuf Özay ÖZDEMİR

Düzenleme Komitesi
Nesli KESKİNÖZ BİLEN (Başkan)
Burçak ERDAL
Cemile SERİN GÜRDAL
Çiğdem ÇALKILIÇ TAYLOR
Pervin Sevda BIKMAZ
Sema SÖZER

Sekreterya
Funda ALBAYRAK
albayrak.funda@gmail.com
+90 552 376 59 41

2023 yılını pek çoğumuz Kahramanmaraş - Hatay depremlerinin yol açtığı büyük yıkım ve acıyla hatırlayacağız. Öte yandan 2023’te, Psike İstanbul 20, psikanalizin temel metinlerinden olan Ego ve İd ise 100. yaşını doldurdu. Cumhuriyetimizin 100. yılı da bu seneye denk geldi. Bir yandan yıkım bir yandan değişim, yaş alma, büyüme, güçlenme, kökleşme …

Yaşam embriyonun ana rahmine yerleşmesiyle başlar ve hep bir yerlere tutunarak sürer. Zihin bedende gelişirken, bedenin de güvenle yerleşerek yaşayacağı bir çevreye ihtiyacı vardır. Ego ve İd’de Freud, “Ego her şeyden önce bedensel bir egodur” ifadesiyle, zihnin bedende köklendiğini işaret etmişti. Öte yandan, gerçek ile ruhsallık arasındaki denge, psikanalitik kuramın başlıca tartışma konularından birisi olagelmiştir. Freud'un, nevrotik sorunların temelinde çocukluktaki cinsel tacizin olduğuna dair ilk tezi ile sonradan geliştirdiği kuramda çocukluk çağı cinsel fantezilerine verdiği merkezi rol bu tartışmanın iki yanını temsil ediyor. Güncel nörobilim psikanalize bu anlamda yeni açılımlar sağlıyor. Günümüzde psikanalitik kuram, beden, beyin ve zihne ilişkin görüşlerimizi birleştiren, zihni giderek daha fazla zamansal, mekansal ve toplumsal bağlamda, fiziksel varlıkta “cisimleşmiş”, ondan doğan ya da onun ihtiyaçlarına cevap veren bir kavram olarak gören yeni bir nöropsikolojik paradigmaya uyum sağlamaya çalışıyor gibi görünmekte.

Bu geniş çerçeveden baktığımızda, üzerinde yerleştiğimiz Dünyamızla sürdüregeldiğimiz ilişki biçiminin bir çıkmazda olduğu tatsız gerçeğiyle karşı karşıyayız. İçinde yaşadığımız “çevre”nin sadece bir arka plan olmadığı, davranışlarımıza tepki veren, sınırları olan canlı bir “nesne” olduğunu fark ederken, aynı zamanda “insanlık” olarak “yıkıcılığımızın gücü” ya da “gücümüzün yıkıcılığı”nın giderek daha çok farkına varıyoruz. İnsanlık olarak nasıl bir çevre sorunuyla karşı karşıyayız? Ekolojik kriz mi, felaket mi yoksa bir savaş içinde miyiz?

Hep birlikte düşünmek üzere, 9-10 Aralık 2023 tarihinde Psikanalitik Bakışlar 17’de buluşmak dileğiyle…

PSİKE İstanbul


Program için lütfen tıklayın:
09 Aralık 2023, Cumartesi
10 Aralık 2023, Pazar

KAYIT FORMU

  • Yukarıdaki kayıt formunu eksiksiz şekilde doldurup "Gönder" tuşuna basarak ekranda çıkacak olan "Ön kaydınız alınmıştır." uyarısını bekleyiniz.
  • Ödemenin belirtilen banka hesap numarasına transferinden sonra kayıt işleminiz gerçekleşecektir.
  • Yukarıda aktarılan hesap numaralarına "isim, soy isim" açıklaması ile gerekli ödemeyi yapmanız durumunda kaydınız alınacak ve "Kaydınız yapılmıştır." mesajı e-posta yoluyla size iletilecektir.

Genel Katılımcı: 3.100 TL Öğrenci-Asistan: 2.500 TL
Psike İstanbul Üyesi: 2.900 TL IPSO Üyesi: 2.700 TL

Garanti Bankası Şubesi
Hesap Adı: Hatice Meral Kuruçay
Şube Adı: Ümitköy Şb (Ankara)
IBAN:  TR62 0006 2000 4830 0006 6295 65

  • Belirtilen kayıt ücretleri 09-10 Aralık 2023 tarihlerindeki 2 günlük bilimsel program (Vaka Çalışmaları dahil) için geçerlidir.
  • Kayıt ücretlerine KDV dahildir. Vergi oranlarında değişiklik olması durumunda fiyatlara yansıtılacaktır.
YUKARI