PSİKANALİSTLE BULUŞMA

Francis Grier & Ayla Yazıcı

“Travma ve Sanat”

Moderatör: Banu Büyükkal

Travma söz konusu olduğunda sanat önemli bir ruhsal onarım aracı ve alanıdır. Travmanın derinliklerini ve onun insan ruhundaki karmaşık tezahürlerini keşfetmek için benzersiz ve güçlü bir yol sunar. Quinodoz şöyle der; "... bir analizde hasta ve analistin ebediyet düşlemi adını verdiğim durumu bir anlığına gördükleri bazı anlar olduğuna inanıyorum. Bunlar bütünleşme anlarıdır, bu anlarda analist ve hasta bugünde son derece yoğun bir şekilde ortaya çıkan, zamansal çerçevede birbirinden ayrı fakat her birinin ötekine anlam bahşettiği analizinin geçmişi, bugünü ve gelecek umutlarının bir araya gelmesinden oluşan canlı ve net bir tasavvura sahip olurlar. Bu nadir ancak değerli anlar, bir güzelliğin, aşkın veya farklı bir zaman algısının ortaya çıktığı yoğun duygusal deneyimlerin şokuna benzer. Bunlar, bana göre, içgörünün -yani bilincin uyanmasının sağladığı ‘bir anlık sonsuzluğu’ oluştururlar." Travmatik bir deneyimin iç dünyada yarattığı tahribat bir taraftan sonsuza kadar süreceği hissi verirken, bazen esasen kendisi ebedi olan bir sanat eseri üretme ya da esere temas etme yoluyla ilüzyonel bir şekilde onarım ve yeniden bütünleşme sürecine girilebilir. Peki bu nasıl olur?

Bu seneki Psikanalistle Buluşma etkinliğimizin konusunu “Travma ve Sanat” olarak belirledik. Bu bağlamda kendisi de aynı zamanda bir sanatçı olan Psikanalist Francis Grier'den seans odasında gelen travmatik malzemeyi müziğin dili yoluyla nasıl ele aldığını dinleyecek, Psikanalist Ayla Yazıcı'dan ise tıpkı bir analiz çalışmasında ruhsallığın yeniden inşası gibi, sanatçının otoportre çalışmasının psikanalitik anlamı üzerine düşüneceğiz.

Sizleri 12 Kasım 2023 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek etkinliğimize, Francis GRIER ve Ayla YAZICI ile sanat, psikanaliz ve travma üzerine beraber düşünmeye davet ediyoruz.

  • Aşağıdaki kayıt formunu eksiksiz şekilde doldurup "Gönder" tuşuna basarak ekranda çıkacak olan "Ön kaydınız alınmıştır." uyarısını bekleyiniz.
  • Ödemenin belirtilen banka hesap numarasına transferinden sonra kayıt işleminiz gerçekleşecektir.
  • Aktarılan hesap numaralarına "isim, soy isim" açıklaması ile gerekli ödemeyi yapmanız durumunda kaydınız alınacak ve "Kaydınız yapılmıştır." mesajı e-posta yoluyla size iletilecektir.
  • Kayıt ücretini İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği'nin Garanti Bankası Nişantaşı Şubesi 
    IBAN TR680006200013200006295204
    hesabına yatırınız.
  • Ödeme belgenizi ve kayıt belgelerinizi psikeistanbul@gmail.com adresine gönderiniz ve mesajınızda banka dekont numaranızı ve ödemenizi hangi şubeden yaptığınızı belirtiniz.

Genel Katılımcı: 500 TL Öğrenci-Asistan: 400 TL
Psike İstanbul Üyesi: 450 TL"

Garanti Bankası Şubesi
Hesap Adıİstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği
Şube Adı: Nişantaşı Şb
IBAN:  TR680006200013200006295204

KAYIT FORMU

YUKARI