Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Konferans (Hibrit)

Mart 24 @ 10:00 - 14:00

UZUN BİR KARİYERDE  OLUŞTURULMUŞ AÇIKLAYICI VE YENİLİKÇİ PSİKANALİTİK KATKILAR (1979-2024)

Salman AKHTAR

Salman AkhtarSalman Akhtar konferansın ilk bölümünde, uzun psikanaliz kariyeri boyunca edindiği kuramsal ve klinik tecrübeler doğrultusunda psikanaliz yazınına ve pratiğine armağan ettiği açıklayıcı ve yenilikçi katkılarını tartışacaktır. Freud’un ölüm dürtüsü, yas ve melankoli ve dini inanç; Klein’ın manik savunma ve Mahler’in ayrılma-bireyleşme üzerine görüşlerini kendi yorumuyla gözden geçirdikten sonra, psikanalize yenilikçi katkılar olarak sunduğu optimal mesafe, üçüncü bireyleşme, şizoid nitelikli ölme ve yeniden doğma arzusu, bağışlama ve insani iyilik kavramlarını işleyecektir.

İkinci bölümdeyse analiz odasında analist-analizan çiftinin çalışmasında karşımıza çıkan engel ve teknikleri vaka örnekleri üzerinden tartışacaktır. Bu bölümdeki çalışmanın ana temaları; bölünmelerden sentez yoluyla bilinçli salınımlara geçiş, dört tür psikanalitik dinleme ve dinleme engeli, iki kültürlü tedaviler, analitik ortamın / çerçevenin anlamı, duraklamaların teknik olarak ele alınması, basitlik-çelişki-paradoks ardışıklığı, dinlemeyi reddetme, hayali muhataplar ve durağanlık olacaktır.

PROGRAM

10:00-12:00  I. Oturum Psikanalitik Kuram
Moderatör: Cemile SERİN GÜRDAL

12:00-12:30  Kahve Arası

12:30-14:00  II. Oturum Psikanalitik Teknik
Moderatör: Cemile SERİN GÜRDAL

* Simültane çeviri yapılacaktır. (Türkçe-İngilizce)

Salman Akhtar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan uluslararası üne sahip bir psikanalist, psikiyatrist, yazar ve şairdir. Yazarı olduğu ya da editörlüğünü üstlendiği 110 kitap yayımlamış, kırktan fazla ülkede konuşmalar yapmış ve atölye çalışmaları düzenlemiştir. Dr. Akhtar, psikanaliz alanındaki en önemli üç dergi olan Journal of The American Psychoanalytic Association, The International Journal of Psychoanalysis ve Psychoanalytic Quarterly dergilerinin yayın kurullarında görev almıştır. Kitapları birçok dile çevrilmiştir ve Psikanaliz Alanında Fark Yaratan Katkılar için verilen son derece prestijli bir ödül olan Sigourney Ödülü de dahil olmak üzere birçok mesleki ödüle layık görülmüştür. Son olarak 10 ciltten oluşan bir Makale Seçkisi, Londra’daki Freud Evi ve Müzesi’nde düzenlenen bir törenle okurlara sunulmuştur. Dr. Akhtar, 18 şiir derlemesi yayımlamıştır ve halen Philadelphia’da bulunan Inter-Act Tiyatro Grubunda misafir öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

www.psikeistanbul.org

Sekreterya: Funda ALBAYRAK
albayrak.funda@gmail.com / +90 552 376 59 41


Başvurmak için lütfen tıklayın.

Detaylar

Tarih:
Mart 24
Saat:
10:00 - 14:00
Etkinlik Kategori:
, ,

Mekan

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi
Tomtom, İstiklal Cd. No: 161 Beyoğlu
İstanbul,34433Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
02122524700
Mekanın Websitesini Görüntüleyin
YUKARI